Wesele z Wyspą – typy gości weselnych

28-06-2010

Jako że na weselach pracuję 1/4 swojego krótkiego, póki co, życia, postanowiłem w końcu napisać wpis typowo branżowy. W dzisiejszym odcinku „Wesela z Wyspą” zajmiemy się typami gości weselnych. Typy te powtarzają się na większości wesel, czasami wszystkie, czasami niektóre, ale prawidłowości da się zauważyć bez większego problemu.

Chcę jednocześnie zaznaczyć, że tekst ten ma charakter typowo satyryczny, wszelkie zbieżności są przypadkowe i mam nadzieję, że nikogo nie urażą, a Pary Młode będą mogły po weselu zweryfikować na ile tekst ten pokrywa się z prawdą. Zaczynamy.

CIOTKI PLOTKI
Poruszają się w formacjach bojowych po dwie naraz. Ciotka plotka jak ognia unika tańca, marudzi, że kamerzysta filmuje ją przy jedzeniu kotleta, a gdy tylko muzyka zabrzmi wychodzi na salę taneczną ze swoją partnerką i razem oddają się (oczywiście zabezpieczając ściany i framugi drzwi przed upadkiem) uroczej czynności konsultacji trafności doboru sukienek u przedstawicielek płci piękne tudzież jak alkomat poddają badaniu na stężenie procentów przedstawicieli płci męskiej. Pod największym obstrzałem, od dawien dawna, jest Panna Młoda i jej suknia. Ma tren, nie ma trenu, prosta, zdobiona, biała, ecru – jeśli fotograf jakimś cudem zapomni sfotografować suknię Panny Młodej to ciotki plotki z pewnością będą w stanie przedstawić jej obraz nawet do 30 lat po ślubie.

WUJEK GRAJTA
Cicha woda brzegi rwie. Przez pierwsze kilka godzin wesela o wujku grajcie nie słychać nic, za to w godzinach późno wieczornych można go zlokalizować po bojowym okrzyku „grajta, k***a!” gdy tylko muzyka kapeli ucichnie na chwilkę. Czas, w którym wujek zauważa przerwę w muzyce jest zbliżony do odstępu czasu między zmianą światła z czerwonego na zielone a klaksonem kierowcy za tobą. Patrz też hasło – wujek zagrajta.

WUJEK ZAGRAJTA
Wujek zagrajta na godzinę przed północą przypomina sobie o hiciorach z lat młodości i spędza długie minuty na próbie wymuszenia od zespołu piosenek typu „Czerwone maki pod Monte Cassino” albo „Dziwny jest ten świat”. Wujku zagrajto – zespół z pewnością zn te szlagiery, jednak w trosce o dobre samopoczucie Młodych nie chce sprowadzić wesela do poziomu parteru. Warto zauważyć, że funkcję wujka zagrajty często pełni dziadek zagrajta.

KUZYNKA MISS
Niekwestionowana gwiazda wesela, najładniejsza z ładnych, przyprawia o palpitacje serca pozostałe kuzynki i koleżanki Młodej Pary. Gdyby ktokolwiek miał wątpliwości co do jej tożsamości – łatwo ją poznać po tym, że „przypadkiem” często gości na filmie weselnym i zdjęciach. Jeśli kamerzystów jest dwóch – najpierw lokalizujemy młodszego, a potem kuzynkę miss. Równie często gości w obiektywie kamery szpiegowskiej ciotek plotek.

SIOSTRY KSERO
Siostrami ksero zostają kobiety, które niespodziewanym zbiegiem okoliczności są posiadaczkami identycznych sukienek. Na parkiet wychodzą naprzemiennie (może nikt nie zauważy), a gdy przypadkiem trafią na niego razem – chowają się w ramionach partnerów.

KUZYNKA PIOSENKARKA
Kuzynki piosenkarki przeoczyć się nie da – po oczepinach wykonuje popisowy bloczek wraz z zespołem. Laureatka idola, konkursu pieśni ludowej, uczestniczka szkolnego teatrzyku. Poziom jej umiejętności jest odwrotnie proporcjonalny do ilości wykonywanych piosenek – zespoły nie lubią konkurencji.

KUZYNKA TANCERKA
Rozłożysta sukienka, modne butki na obcasie, wiruje jak zabawkowy bączek – tak można najkrócej opisać kuzynkę tancerkę. Robi poważne miny, zajmuje pół parkietu i mimo, że szczytem sławy było wystąpienie w grupie tańca ludowego, ma aspiracje na podium w „Tańcu z gwiazdami”. Zdarza się, że pełni również funkcję kuzynki miss.

DZIADY (w niektórych regionach również MASZKI)
Pojawiają się przed północą. Nazwa adekwatna do pełnionej funkcji. (Jak można wypić szklankę wódki bez popicia?!)

DZIECI
Zdarza się, że brak ich na weselu, ale z reguły wpadają na salę taneczną w dużych grupach i z umiłowaniem oddają się rock’n’rollowym ślizgom na kolanach w stronę zespołu. Gra kończy się gdy jedno z dzieci zdobędzie 100 punktów wpadając w perkusję, bądź pozostawione przypadkowo krzesło. Wtedy przerzucają się na równie ciekawą zabawę o wdzięcznej nazwie „pomachajmy kamerzyście przed obiektywem”.

WUJEK GREENBOX
Po którymś głębszym łatwo zlokalizować wujka greenboxa – stoi przed obiektywem kamery, plecami do kamerzysty. Im ważniejsza część wesela (oczepiny są ulubionym momentem wujków na przeprowadzanie akcji greenbox) tym częściej wujek greenbox zajmuje swoją bojową pozycję. Ku uciesze kamerzysty, oczywiście.

CIOCIA/WUJEK FOTOGRAF
Typ fotografa kupił sobie niedawno lustrzankę, więc dlaczego by nie oszczędzić trochę kasy i nie powierzyć mu zadania nadwornego fotografa? Fotograf od rana jak szalony lata ze swoim nowiutkim aparatem i robi po 5 zdjęć w serii wszystkiemu, co się rusza. Podczas przysięgi małżeńskiej działa jak wujek greenbox na weselu. Chcieli dużo zdjęć – to będą je mieli. Prezentem dla Młodej Pary jest płyta DVD z nieprzebranymi siedmioma tysiącami zdjęć – i to by było na tyle z pamiątki z wesela.

WUJEK KARATEKA
Typ współcześnie rzadko spotykany, niegdyś bardzo popularny. Koło trzeciej nad ranem przypomina sobie stare waśnie i wraz z innym Bogu ducha winnym wujkiem rozpoczyna śmiertelny pojedynek. Walka kończy się widowiskowym bigos fatality i bruderszaftem, czasami interwencją Pary Młodej. Rano po bójce zostaje brak wspomnień z wesela i podbite oko.

Do opisania zostali mi jeszcze kamerzysta, fotograf i kapela. Ktoś ma jakieś pomysły? ;) Do zobaczenia w części drugiej artykułu!

PS. Mam wakacje – a to oznacza zdjęcia!

 • Seba

  A ja nigdy nie byłem na weselu! Ale na zdjęcia czekam :D

 • Ewcia

  Mistrzostwo!
  Znakomicie opisane;d
  powinieneś zostać satyrykiem;)
  p.s ja też mam wakacje;p

 • Gotuj z Wyspą,Wyspy podróże,Wesele z Wyspą-ciekawe,co jeszcze wymyślisz:)
  Lubię Cię czytać:)

 • padłem, hehe:D

 • Sie ma, Kamil!
  Bardzo mi się podoba opis „ciocia/wujek fotograf” :)) Nie muszę chyba pisać z kim mi się kojarzy ten opis.. ;))

 • No no a jak jest na chrzcinach?? bo się wybieram!!

 • Trancelator

  Fotograf: Poznać go można po skrzywieniu kręgosłupa od ciężkiej torby ;) Ciągle się rozpycha, „przeszkadzając” gościom w celebrowaniu imprezy. Przez niego trzeba się później ciotki plotki mają temat a wujkowie muszą się tłumaczyć, dlaczego, akurat wtedy, ich ręka była na ….. cioci, kuzynki itp zamiast ich żony :) Dodatkowo, fotograf nie pamięta, że kiedyś też był „zielony” i wszystkich pozostałych z aparatami traktuje jak zarazę :)

 • nateck

  leżę i podziwiam…plus mała chwila retrospekcji…gdy się miało 20 lat :)))

  zajebiste.