Podróżuj z Wyspą: Berlin

31-07-2010

Rok temu podczas krótkiego wypadu zakochałem się w Berlinie – i oto powróciliśmy tam w ramach zweryfikowania, czy aby wszystko dalej jest OK. No i zweryfikowaliśmy, w każdym razie ja. Jest OK, ale nie tak OK, jak rok temu. Więcej po kliknięciu „czytaj dalej” poniżej.

Berlin jest świetny, naprawdę. Na plus – duże miasto, różnorodność kultur, ciekawe miejsca, monumentalne budownictwo (zarówno stare jak i współczesne) – czuć klasę. Na minus – miasto już nieco bardziej brudne (widać po dworcach, do sterylności Kopenhagi niestety Berlinowi daleko), Alexanderplatz umiera nocą. Polsce z kolei daleko do Berlina, więc to chyba kwestia gustu.

Kamil Wysocki

01 Brama Brandenburska (Brandenburger Tor). Dziwi i irytuje tysiąc klaunów na wprost bramy, a to żołnierze, z którymi można sobie zrobić zdjęcia, a to pan, który na transparentach dość dobitnie pokazuje, co myśli o Polakach, a to rowerki na 5 osób... Jarmark.

Kamil Wysocki

02 Wieża telewizyjna - jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w Berlinie. Na wieżę można wjechać, ale jeśli masz to w planach - przygotuj się na czekanie minimum godziny, często dużo więcej.

Kamil Wysocki

03 Marie-Elisabeth Lüders House. Nie wiem za bardzo do czego służy (udało mi się tylko wyszukać, że ma związek z parlamentem), ale fajnie wygląda ;) Położony nad kanałem.

Kamil Wysocki

04 Bundestag w ciągu dnia - tutaj w dużym parku (za plecami fotografa) można w miarę spokojnie wypić piwo.

Kamil Wysocki

05 Bundestag nocą. Trochę szkoda, że nie ma lepszego oświetlenia, ale sam budynek robi generalnie duże wrażenie - zarówno w ciągu dnia jak i po zmroku.

Kamil Wysocki

06 Widok z wnętrza kompleksu Sony Center na budynek Deutsche Bahn. Samo Sony Center jest warte wizyty - ze względu na feerię barw, fontannę, kawiarenki, kopułę zmieniającą kolor podświetlenia i oczywiście IMAXa. (Trzeba by wziąć szkło 16mm, żeby ogarnąć całość.)

Kamil Wysocki

07 A to jest zdaje się Bellevuestrasse nocą.

Kamil Wysocki

08 Musiałem to tu wrzucić - hotelowy numer ratunkowy 666 wydał mi się szalenie zabawny ;)

Kamil Wysocki

09 Meduzy z berlińskiego akwarium przy Alexanderplatz. Samo akwarium robi duże wrażenie - szczególnie sposoby ekspozycji niektórych akwariów - można się chociażby wsunąć wgłąb wody w szklanej kopule. Sala luster - fenomenalna!

Kamil Wysocki

10 Tunel w akwarium. Wizyta w akwarium kończy się przejażdżką windą w środku największego cylindrycznego akwarium na świecie.

Kamil Wysocki

11 Kawiarenka na Alexanderplatz...

Kamil Wysocki

12 ...i w jego pobliżu.

Jedyną właściwie rzeczą, która nas wpieniła podczas tułania się po berlińskich przybytkach kultury, byli strażnicy w Pergamon Museum. Nie dość, że muzeum, jak na zbiór sztuki antycznej, było małe (Glyptoteka Carlsberga wciąga je nosem) to jeszcze w każdej z sal, z których żadna nie była klimatyzowana, był jeden lub nawet dwóch strażników. Strażnicy chodzą tam bezczelnie za odwiedzającymi i patrzą się im na ręce. Yeah, tak jakbym chciał wybić szybę, ukraść potłuczony garnek sprzed dwóch tysięcy lat i uciec – beznadzieja, nie polecamy. Jest coś takiego, jak kamery – ale w tym muzeum chyba o tym nie wiedzą.

Kamil Wysocki

13 Pergamon Museum. Sala która robiła wrażenie - przeniesiono tam całą fasadę budynku.

Teraz, gdyby to była galeria zdjęć z Kopenhagi, byłby czas na zdjęcia kobiet. Niestety, z wiadomych wam zapewne przyczyn, zdjęć takich nie będzie – piękne dziewczyny zdarzyły nam się w sztukach dwóch na jeden dzień i byliśmy w takim szoku, że nie za bardzo byłem w stanie robić zdjęcia. Nie jestem w stanie zrozumieć jakim cudem w kraju takiej piłki nożnej może być tak mało ładnych kobiet.

No dobra, skłamałem. Trafiło się kilka grup ładnych dziewczyn. Ale chyba bez sensu wrzucać tu znów zdjęcia Dunek, prawda? ;)

14

14 Autor bloga spoufala się z jedną z pięknych Niemek, o których wspominał w akapicie powyżej tego zdjęcia. Niestety, to Heidi Klum z muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Swoją drogą warto (Angie ma śliczne... oczy, Clooney klasę, a Robbie luz).

Czas na trochę streetu i tym podobnych ciekawostek.

Kamil Wysocki

15 Dziewczyny pozują do zdjęcia przed bliżej niezidentyfikowaną fontanną na Alexanderplatz.


Kamil Wysocki

16 Prawie jak Woodstock.

Kamil Wysocki

17 Alexanderplatz.

Kamil Wysocki

18

Kamil Wysocki

19 Rowerzystek niestety też jest mniej.

Kamil Wysocki

20 Proszę pani, eleganckie damy jeżdżą Lexusem.

Kamil Wysocki

21 W Berlinie chyba jest iPhonemania. Co drugi telefon, jaki widziałem to iPhone. Wszędzie reklamy iPada. Berlin kocha nadgryzione jabłko! Dobrze, że wśród tego multum gadżetów zdarzyło mi się też zobaczyć panów z Leikami M9. Gadżet, ale jaki fantastyczny!

Kamil Wysocki

22 Chciałbym wcinać pączki i mieć taką figurę.

Kamil Wysocki

23 Uliczka przy murach zamku Bellevue, który jest rezydencją prezydenta RFN.

Kamil Wysocki

24

Kamil Wysocki

25

Kamil Wysocki

26

Kamil Wysocki

27

Kamil Wysocki

28 Filmował swoją dziewczynę. Dlaczego akurat w metrze?

Kamil Wysocki

29

Kamil Wysocki

30 Fotka, kawka, ciastko. Sony Center.

Kamil Wysocki

31 U-bahn.

Kamil Wysocki

32 Pergamon Museum. Śmiesznie wyglądają ludzie chodzący w tych słuchaweczkach, tacy oderwani od rzeczywistości i oglądający dywany.

Kamil Wysocki

33 Sam nie wiem, która ładniejsza. Nicole Kidman jest po lewej, koleżanka z Rosji po prawej, chociaż co to ma za znaczenie... Pretty picture.

Kamil Wysocki

34 Mimo mnogości linii U-bahn (metro) i S-bahn (kolejka) - da radę się połapać. Metro zagina konkretnie - chociaż chyba nie tak jak paryskie.

Kamil Wysocki

35 A to akurat przed akwarium - kolejka w tle.

Kamil Wysocki

36 I <3 GUTE BOYS. Nie wiem co o tym myśleć ;)

Kamil Wysocki

37

Kamil Wysocki

38 Nie ma to jak poprawiać mejkap w środku centrum handlowego.

And that’s all, folks!
PS. tutaj zobaczysz relację z Kopenhagi

 • Pingback: Podróżuj z Wyspą: Kopenhaga | Kamil Wysocki()

 • Wojtek Pukarowski

  bomba!

 • Albert Hofmann

  Jedną z najważniejszych rzeczy, które chciałbym ogarnąć w Berlinie jest Berghain, hmm… cholera właściwie samo to miejsce wystarczyło by mi w 100% ;)

 • sari

  w londynie też mają szał na iphona, u mnie w pracy co druga osoba która przychodzi do kawiarni go ma ;)

 • niev.

  33 koleżanka przepiękna!