Newswear Large Fanny pack – recenzja, opinie, review, test

26-09-2012

I couldn’t find any reasonable review of Newswear’s Large Fanny Pack, so I decided to write Newswear Large Fanny pack test on my own. English version is in italics. Sorry for language mistakes (every correction is welcome ;)).

Długo nosiłem się z zamiarem kupienia torby biodrowej. Rozważałem Lowepro Inverse, ale po przymiarce w sklepie okazało się, że nie wejdzie do niej (nawet do wersji większej) 70-200, co było dla mnie priorytetem, więc odpadła. Postawiłem więc na znane wszystkim chyba fotoreporterom ‚Newsweary’.  Nie do końca chciałem kompletować osobno pas i futerały, natomiast kamizelki wydawały mi się przesadą, więc wybór padł na Large Fanny Pack.

I’ve been thinking about buying a hip bag for a long time. I considered buying Lowepro Inverse, but in the store it turned out that 70-200 lens won’t fit in vertical position, so I turned down this idea. I chose Newswear, which probably sounds familiar for every photojournalist. I didn’t want to buy the belt and pouches seperately, vests seemed to be way too much for my needs, so I finally decided to buy Large Fanny Pack.

Newswear Large Fanny Pack

Torba składa się z trzech futerałów przymocowanych na stałe do paska.

The bag has three pouches permanently fixed to the belt.

Newswear Large Fanny Pack

Można ją nosić zarówno na boku, jak i z przodu.

It can be worn on the front or the side.

Newswear Large Fanny Pack

Mi akurat bardziej pasuje, kiedy torbę mam na boku, przy biegu 70-200 potrafi się dość boleśnie obijać ;)

Actually I prefer to wear it on the side, cause with 70-200 inside it can bounce painfully on your crotch while running ;)

Newswear Large Fanny Pack

Torba zrobiona jest z materiału, który producent określa mianem 420 Denier Crinkle Nylon. Jest on wodoodporny i odporny na zachlapanie. Tutaj jest jeszcze jedna rzecz, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę – ścianki futerałów, uszyte z tego materiału, są naprawdę cienkie. Jeśli więc jesteś typem człowieka, który na kitowy obiektyw zakłada filtr UV dla ochrony – daruj sobie, bo dostaniesz zawału w trosce o to, co może się stać z twoimi obiektywami. Ta torba nie jest po to, żeby ochronić twoje obiektywy, ale po to, żebyś mógł je szybko wyciągnąć.

The bag is fully made of 420 Denier Crinkle Nylon, which is both water and stain resistant. There’s one thing – pouches made from this material are really thin. If you’re one of the guys, who tend to put UV filter onto kit lens for protection – don’t even think about buying Large Fanny Pack. You might get a heart attack when you’ll think about what might happen with your lenses when you accidentally hit something. It’s not for protecting your lenses, it’s for swapping them blazingly fast.

Newswear Large Fanny Pack

W torbie nie ma zamków, każde zapięcie jest rzepowe. Na futerałach są dwa rzepy, natomiast na klapach jeden szeroki. Rzepy trzymają tak mocno, że nie ma problemu z odwróceniem wypchanej torby do góry nogami i potrząśnięciem jej – nie ma siły, żeby coś wypadło. Sprawdzone.

It has no zippers, velcro only. There are two velcro fasteners on each pouch and one wide velcro on each flap. There’s no way that something falls out of the pouch. You can turn the filled bag upside down and shake it – tested.

Newswear Large Fanny Pack

Newswear Large Fanny Pack

Mniejsze pokrowce pomieszczą stałkę, krótki zoom (typu 16-35, 24-105, 17-40 itd.) lub lampę błyskową.

Smaller pouches are suitable for carrying a prime, short zoom lens (16-35, 24-105, 17-40 etc.) or a strobe.

Newswear Large Fanny Pack

Jak widać, do mniejszych kieszonek lampa zmieści się tylko złożona. Największy pokrowiec zmieści obiektyw typu 70-200 (bez osłony przeciwsłonecznej oczywiście).

The strobe must be fully collapsed to fit smaller pouches. The bigger pocket will surely house a 70-200 type lens (without a lens hood).

Newswear Large Fanny Pack

Każda klapa ma kieszonkę, w której schować można karty pamięci, baterie, telefon lub cokolwiek innego. Jeśli jednak zbyt mocno wypakujesz te kieszonki – możesz mieć problem z zamknięciem pokrowców.

Each flap has a pocket which can be packed with memory cards, batteries, phone or anything else. If you pack them with too much stuff you might not be able to close the pouch.

Newswear Large Fanny Pack

Po wewnętrznej stronie torby znajduje się jeszcze jedna kieszonka – nie do końca jest jednak praktyczna, bo trzeba zdjąć torbę, żeby z niej skorzystać.

There’s another pocket on the inner side of the bag, which is not really useful, because you have to put down the whole bag to open it.

Newswear Large Fanny Pack

Jest w tej torbie jednak mała rzecz, której się obawiam – pasek wszyty jest na naprawdę małej powierzchni i zastanawiam się, czy kiedyś się nie wyrwie. Widzicie ten trójkącik na zdjęciu poniżej? To właśnie ta powierzchnia. Sam pasek jest wystarczająco szeroki i jeśli zaciśniecie go dobrze to torba jest bardzo stabilna. Jest też długi, więc torbę można nosić także zawieszoną na ramieniu lub przewieszoną przez klatkę piersiową. Klamra jest z plastiku, ale wygląda na całkiem bezpieczną.

There’s one flaw – the belt is sewn into the bag on a really tiny surface. I wonder if the belt won’t fall off after a longer time. See the triangle on below photo? That’s this surface. The belt is wide enough so that bag is really stable when straps are adjusted properly. It’s also quite long, so you can carry the bag on your shoulder or across your chest. The buckle is plastic, but looks safe.

Newswear Large Fanny Pack

Torba nie jest może najpiękniejsza, ale jest za to szalenie praktyczna. Nie ma szybszego sposobu na zmianę obiektywu, a jeśli zależy wam na tempie ekstremalnym to wrzućcie do niej obiektywy bez dekielków. Odpinanie klap jest bardzo szybkie, ale jeśli planujecie używać tej torby na koncercie jazzowym lub w kościele to proponuję wcześniej zakryć rzepy albo klapy wsadzić do wewnątrz pokrowców ;)

Large Fanny Pack isn’t the prettiest bag on the planet, but it’s very useful. There’s no faster way to swap your lenses. If you care about the extreme speed put your lenses in without caps. Uncovering pouches is done very quickly, but if you plan to use this bag during a jazz concert or in the church… I recommend covering velcro fasteners or putting flaps inside pouches ;)

Newswear Large Fanny Pack

Newswear Large Fanny Pack

A i jeszcze, z ciekawych rzeczy – materiał może i jest nieprzemakalny, ale niektóre obiektywy nie są. Jeśli wsadzisz je do pokrowców to nawet po zamknięciu klap zostają przerwy przez które może dostać się woda – trzeba na to uważać.

And there’s one more thing – the 420 Nylon may be water-resistant, but some lenses are not. If you put them into the bag, even after closing pouches with velcro, there are always some gaps, so water may find it’s way inside.

Podsumowując – jeśli zależy ci na tym, żeby mieć przy tyłku najpotrzebniejsze obiektywy i móc je zmieniać – ta torba jest dla ciebie. Jeśli natomiast szukasz takiej, w której sprzęt nie zginie ci podczas zamieci albo uderzenia – to nie do końca może być ten wybór.

To sum up – if you care about having your lenses with you every time and being able to swap them fast – this bag is for you. If you look for the one, that will make sure your gear is safe&secure even during snowstorm – this may not be the best choice.

Dziękuję mojemu tacie za zdjęcia :)

Thanks for the photos, dad! :) 

 • Zdaje egzamin widzę:)

 • Oj zdaje, zdaje :D

 • Ta „niepraktyczna” kieszonka od wewnątrz jest bardzo praktyczna. Jak potrzebujesz schować karty do trudno dostępnego miejsca i dość nieoczywistego, np. ktoś chciałby Ci ją przechwycić w nie koniecznie miłych okolicznościach, to musi się zdrowo nagłówkować, żeby wpaść na tą skrytkę.

 • Właściwie racja, to jest jedno z sensownych zastosowań ;) Jesteś użytkownikiem tej torby?

 • Paweł

  Od jakiegoś czasu rozglądam się za ciekawym rozwiązaniem. Super, że tak szczegółowo opisałeś towar, bo czasami takich szczegółów jak ww. Nadal mam dylemat między torbą a plecakiem. Torba, która nie wygląda jak kosmetyczka jest niezłym rozwiązaniem, bo nie rzuca się tak w oczy. Jednak jak już jechać na rowerze czy iść gdzieś daleko to problem.

  Dla mnie ważny jest szybki dostęp do sprzętu, który na starcie może pracować, a jednocześnie upakowanie co się da włącznie z laptopem. I żeby jeszcze najlepiej nie ważyło i nie uciskało i nie odbijało się od tyłka jak huśtawka… ;)

  Znajomi zachwalają pokrowce na piwo :) szczególnie gdy ktoś często zmienia szkło – najzwyczajniej tuby na pasek. Acz tutaj też trzeba uważać jak się chodzi i przeciska między przeszkodami, bo kuloodporne nie są.

  Długi czas katuje już swoje LowerPro w najróżniejszych warunkach. To co mogę napisać o torbie (nie pamiętam jaki dokładnie model) po pewnym czasie zacznie się: kruszyć „ekoskóra” na przedniej klapie; pękną obracające się nity scalające pasek i i półokrągłe zawiasy; zaczną się lekko pruć skrajne brzegi, jak dolne rogi czy róg zamka górnej klapy. Zamiast nitów, można sobie zaaplikować sprzączki typowo górskie. Już się tak łatwo pasek nie obraca w okół własnej osi, ale też nie pęknie ;)

  Widziałem interesujące rozwiązanie jak B-grip i podobne, więci chyba niedługo się skuszę. Częściej dla mnie problemem jest ciężar na ramionach niż zmiana szkła :P A jak sobie przypomnę, że mam jeszcze zabrać tele i statywy to już inna bajka…

  Nic nie zastąpi paru BODY gotowych od razu do pracy :)

 • Pewnie, że nie zastąpi, ale czasami ląduję w warunkach, w których nie ma gdzie ich przywiesić ;)

 • Paweł
 • Fajny test, szczególnie ten z wieszaniem torby na koszu :D

 • Paweł

  Trochę niesprawiedliwy, bo czasami recenzent wieszał się na zawiasach, a nie całej torbie :P Z drugiej strony dobrze wiedzieć, że elastyczny plastik może wytrzymać bardziej niektóre akrobacje niż metalowe zawiasy.

 • To prawda, ale i tak jestem w dalszym ciągu zdumiony, na tego typu test bym pewnie nie wpadł :D

 • Czy do pasa jest możliwość podpięcia kolejnych pokrowców ?

 • Po krótkim porównaniu ze standardowym pasem muszę stwierdzić, że chyba niestety nie. Standardowy pas jest „podwójny” przez co umożliwia zamocowanie pokrowców tak, by trzymały się w miejscu. Ten niestety nie jest podwójny.

  Być może da się w jakiś sposób zamocować te pokrowce w jakiś mniej stabilny sposób, jeśli chcesz to mogę to sprawdzić po weekendzie, kiedy będę miał oba pod ręką. Sprawdzać? :)

 • Byłoby super :)

 • Ok zapisałem. Dam znać jak tylko to sprawdzę.

 • Cześć, sprawdziłem i da się to zrobić, ale trzeba obejść to, że pas w Fanny Packu jest pojedynczy (a nie podwójny, jak w typowym pasie):
  – z jednej strony zdejmujemy zapięcie
  – przewlekamy pokrowiec z klamrami w jedną stronę, jak tu: http://www.reporterpoland.pl/newswear/images/5.7/Newswear-193-belt-manual.jpg
  – zakładamy zapięcie
  – przewlekamy przez pokrowiec i klamry w drugą stronę.

  Skróci to jedynie nieco pas (jak ktoś ma więcej w obwodzie to może okazać się, że się nie zapnie, chociaż zapasu jest sporo, więc myślę, że jeden-dwa pokrowce da radę założyć bez problemu).
  Problem polega na tym, że:
  – klamry są dorzucane do pasa, a nie pokrowców, więc trzeba by jakieś znaleźć/zamówić osobno
  – jak napakujesz za dużo sprzętu to nie wiem czy pas nie odpruje się od Fanny Packa ;)

  Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam!

 • Wielkie dzięki ! Dokupiłem Small Press Pouch i wszystko śmiga super, bardzo wygodne.

 • Nie ma problemu, cieszę się, że pomogłem :)