Canon 100D

O tym, że Canon pobił rekordy

21-03-2013

Canon ogłosił dzisiaj swoje nowe dziecko – aparat EOS 100D (Rebel SL1 dla USA), bijąc przy tym rekordy, bo jest to najmniejsza i najlżejsza lustrzanka cyfrowa na rynku. Faktycznie, 11,6 cm szerokości to niewiele, natomiast jeśli chodzi o wagę, to korpus z baterią i kartą waży około 407 g, czyli prawie nic.

Ale czy taki wyścig na zmniejszanie gabarytów aparatu ma sens? Jestem jeszcze w stanie zrozumieć małe, japońskie rączki, ale dla mnie już korzystanie z 1000d było niezłym wysiłkiem, a przecież jest on centymetr szerszy od ogłoszonego dziś mikrusa. Gdybym miał zamiar sprawić sobie mały, a porządny aparat, to zdecydowanie zrezygnowałbym z maciupeńkich lustrzanek (na których można połamać palce) i poszukał jakiegoś sensownego bezlusterkowca. No ale ja swoje, a Canon swoje.

Na szczęście nie samą obudową żyje człowiek (chociaż wkomponowano w nią ekran dotykowy). W środku znajdziemy 18-megapikselową matrycę CMOS o maksymalnej czułości ISO 12800 (rozszerzalnej do ISO 25600). Muszę przyznać, że te cyferki wyglądają imponująco i 5D mark II może zacząć czuć się staro jeśli chodzi o zakres ISO. Za przetwarzanie (maksymalnie 4 na sekundę) zdjęć odpowiada procesor DIGIC 5. Dodatkowo aparat filmuje nawet w pełnym HD (1080p), a z dodatkowych ciekawych rzeczy, jeśli chodzi o filmowanie, na pewno warto wspomnieć o 60 klatkach na sekundę w trybie 720p.

Jest jeszcze jeden bajer – kreatywne filtry typu tilt-shift, zabawkowy aparat (domyślam się, że chodzi tu o lomo), czy też efekt ziarnistego, czarno-białego zdjęcia. Wszystkie dostępne filtry podobno da się podejrzeć jeszcze przed zrobieniem zdjęcia.

Tak sobie myślę, że dzięki tym filtrom i kompaktowym rozmiarom aparat ma szansę zostać majowym hitem komunijnym. Drugiego rynku zbytu szukałbym wśród amatorów filmowania, bo 1080p w przystępnej cenie kusi. Muszą tylko uważać, żeby jakiś porządniejszy obiektyw nie urwał im bagnetu ;)

Po więcej informacji zapraszam na stronę Canona. Krótki wideo-przegląd aparatu (który zamieszczam poniżej) można zobaczyć na kanale dpreview.com.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/users/wysocki/public_html/kamilwysocki.com/wordpress/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273