O tym, że można pobrać Lightroom 5 beta

16-04-2013

Wersja beta najpopularniejszego chyba programu do obróbki plików RAW została udostępniona dla wszystkich chętnych. Lightroom 5 doczekał się serii nowych funkcjonalności i usprawnień.

Advanced Healing Brush – pozwala teraz na usuwanie obiektów i fragmentów zdjęć o nieregularnych kształtach poprzez wprowadzenie możliwości precyzyjnych zmian wielkości pędzla i jego trajektorii.

Lightroom 5 beta

Upright tool – automatyczna korekcja zniekształceń obrazu oraz korekcja perspektywy. Wyjątkowo łakomy kąsek dla tych, którzy fotografują architekturę bez użycia obiektywów tilt-shift.

Lightroom 5 beta

Radial Filter – filtr kołowy umożliwia tworzenie zdecentralizowanych winiet w dowolnym miejscu obrazu.

Lightroom 5 beta

Poza tym wprowadzono jeszcze inne funkcjonalności, wśród których znajdziemy między innymi:

  • Smart Previews – umożliwiają pracę na pomniejszonych wersjach zdjęć i zastosowanie obróbki na pełnowymiarowych plikach w dowolnym, późniejszym etapie pracy. Może to być szczególnie przydatne w przypadku, kiedy musimy obrobić zdjęcia na laptopie z ograniczoną przestrzenią dyskową, a możemy sobie pozwolić na wygenerowanie fotografii w pełnej rozdzielczości po powrocie do studio i po podpięciu dysku z oryginalnymi plikami,
  • usprawnione tworzenie fotoksiążek – zwiększono możliwość personalizacji fotoksiążek, dodano możliwość opisu poszczególnych zdjęć i stron,
  • usprawnione tworzenie pokazów slajdów – można teraz dodawać zdjęcia, filmy i muzykę i wygenerować pokaz w jakości HD, który może być odtwarzany na niemal wszystkich urządzeniach.

Więcej usprawnień znajdziemy na blogu Adobe. Aby pobrać Lightroom 5 beta należy przejść na stronę programu i zalogować się z użyciem swojego konta Adobe ID.

Postaram się przetestować nową wersję Lightrooma w ciągu najbliższych kilku dni i na pewno podzielę się moimi spostrzeżeniami. Czy ktoś z was już testował program? Jak wrażenia?

materiały – Adobe