O tym, ile są warte chińskie pierścienie pośrednie

04-05-2013

Długo zastanawiałem się, czy jest w ogóle sens pisać tę recenzję – w końcu 35 złotych, które trzeba wydać na bohatera dzisiejszego odcinka, to nie tak wiele i zapewne większość z was nawet nie pomyślałaby o szukaniu testów takiego sprzętu w sieci, bo i strata w razie czego jest niewielka. Zdecydowałem się w końcu, bo pierścienie, o których zaraz przeczytacie, to obrazowy wręcz przykład chińskich akcesoriów fotograficznych i może zanim kupicie coś podobnego (zaraz po zakrzyknięciu „cholera, ale to tanie!”) zastanowicie się, czy na pewno warto.

Niektórzy fotografowie są wielkimi pasjonatami makrofotografii. Sam nigdy nie rozumiałem tej dziedziny – bieganie za tycieńkimi przedmiotami, żyjątkami lub innymi kwiatkami jest nie dla mnie. Natomiast przychodzi czasami taki czas, że trzeba zrobić te kilka zdjęć z kategorii spoza swojej puli zainteresowań. Tak samo było w moim przypadku i zdecydowałem, że zanim kupię obiektyw makro spróbuję sił z pierścieniami pośrednimi – no bo przecież w Zenicie działały!

Pierścienie, o których mowa, bez problemu znajdziecie na Allegro wklepując „pierścienie makro canon” w wyszukiwarkę. Ich cena oscyluje w okolicy 35 złotych – i nie oszukujmy się, dostajemy dokładnie to, za co zapłaciliśmy.

Rurki przychodzą w średnio zgrabnym i estetycznym opakowaniu, na którym napisy (Jin She Jie Quan – „pierścienie pośrednie”) nie pozostawiają złudzeń – te akcesoria są tak chińskie, jak to tylko możliwe.

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

W pudełku znajdziemy 3 pierścienie pośrednie o różnej długości, pierścień mocowania do bagnetu aparatu oraz pierścień mocowania obiektywu. Niestety nie pamiętam, czy zakręciłem zbyt mocno rurkę numer 1, czy też może tak było od początku, ale jest ona w moim zestawie nierozerwalnie połączona z pierścieniem wkręcanym w bagnet.

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Wszystkie elementy zestawu wykonane są z metalu, więc raczej nie trzeba martwić się o to, czy jakiś cięższy obiektyw nie połamie nam całego makrogadżetu. Same pierścienie numer 1, 2 oraz 3 wykonane są porządnie, nie mają luzów na gwintach i dość wygodnie się je przykręca. Jeśli mieliście kiedyś okazję używać kiedyś makrotulejek przeznaczonych do Zenita, to będziecie wiedzieli o co chodzi, bo jakość wykonania jest podobna. O ile można mówić o jakiejkolwiek jakości wykonania w przypadku metalowych rurek z gwintem.

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Pierścień, za pomocą którego mocujemy obiektyw, wygląda prawie jak bagnet aparatu. Jak zwykle bywa w takich przypadkach, prawie robi wielką różnicę, bo metal, z którego jest wykonany, pozostawia nieco do życzenia. Jest szorstki i stosunkowo szybko się rysuje. Oddać trzeba mu natomiast to, że sam element jest wykonany precyzyjnie. Obiektywy mocuje się do niego z wyczuwalnym, lekkim oporem, bez niepotrzebnych luzów.

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Z boku znajduje się zapadka unieruchamiająca obiektyw i wypada pamiętać, aby ją odciągnąć przed odkręceniem szkła. W przeciwnym wypadku możemy sobie narobić poważnych szkód, szczególnie w tańszych obiektywach z plastikowymi bagnetami. (Widzieliście kiedyś ukręcony plastikowy gwint obiektywu? To wiecie, o czym mówię). Ta zapadka to ten okrągły, srebrny element widoczny z boku pierścienia na poniższym zdjęciu.

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Pierścień, który mocowany jest do bagnetu aparatu, to chyba najgorzej wykonany element zestawu. Przyznam, że gdy zobaczyłem płytkę, która teoretycznie miała dotykać styków aparatu, zastawiałem się, czy w ogóle jest sens ryzykować. Wykonana jest niedbale i bałem się, że spowoduje jakieś zwarcie w aparacie. Na szczęście nic takiego się nie stało.

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Oczywiście pomimo tego, że na pudełku umieszczono naklejkę z napisem „AF” płytka ta zapewnia tylko potwierdzenie ostrości. Nie wiem do końca na jakiej zasadzie to działa, bo styki nie są połączone z żadnym innym elementem, ale działa. Co ciekawe, aparat identyfikuje pierścienie jako obiektyw 50mm o świetle F/1.4.

Brak połączenia styków z czymkolwiek, a co za tym idzie brak jakiegokolwiek przeniesienia automatyki skutkuje tym, że obiektywy bez możliwości ręcznego ustawienia przysłony zawsze pracowały będą mając ją maksymalnie otwartą. Co to oznacza dla nas? Kilka rzeczy. Po pierwsze, brak możliwości sterowania głębią ostrości. Po drugie – znaczne obniżenie jakości obrazu, bowiem jakość całego zestawu będzie zależała od jakości obiektywu przy maksymalnie otwartej przysłonie. Po trzecie to, że jeśli obiektyw faktycznie cienko sprawuje się na pełnej dziurze, to możemy być pewni, że te wady obiektywu będą dużo bardziej widoczne na naszych makrofotkach.

Poniżej nieco amatorskie przedstawienie możliwości całego zestawu. Każdorazowo ostrość w obiektywie ustawiałem na minimalną wartość (najbliżej jak się da) i podsuwałem aparat tak, aby napisy na pudełku znalazły się w głębi ostrości. Poniżej, dla porównania, zdjęcie wykonane na 50mm bez żadnego pierścienia. (Aparat to Canon 5dmk2).

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

A teraz z kolejnymi pierścieniami. Wszelkie informacje znajdziecie na zdjęciach. Te duże kratki to wycinki 1:1. Bez problemu zlokalizujecie miejsca, z których pochodzą. Pliki zostały wyeksportowane z Lightrooma na domyślnych ustawieniach.

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Canonowska pięćdziesiątka F/1.4 to szkło, które – moim zdaniem – daje znośny obrazek dopiero od  F/2.2. Na F/1.4 dość mocno abberuje, a i sama ostrość pozostawia nieco do życzenia. Jak widać na powyższych zdjęciach, wszystko to wychodzi na wierzch po przykręceniu go przez pierścienie. Na żadnym ze zdjęć nie udało mi się uzyskać satysfakcjonującej ostrości.

Poniżej prezentuję jeszcze zdjęcie obrusa, który widzieliście na fotografiach z początku tego wpisu.

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Dla porównania zamieszczam również zdjęcie zrobione z użyciem obiektywu 16-35mm. Niestety musiałem odkręcić trzeci pierścień – płaszczyzna ostrości znajdowała się tak blisko soczewki, że po podsunięciu obrusa zrobiło się całkowicie ciemno. Widać za to mimo wszystko różnicę w jakości obrazu – 16-35mm aberruje dużo mniej niż 50mm, co znalazło odzwierciedlenie również w tych zdjęciach. Ciężko natomiast nadal jest mówić o akceptowalnej ostrości.

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Również na zdjęciach kartonika widać nieco lepszą jakość obrazu (głównie w kontekście aberracji).

Pierścienie pośrednie makro Canon Allegro

Jak widzicie ciężko jest z pomocą tego gadżetu uzyskać satysfakcjonujący efekt. Dla mało wybrednego amatora fotografii jakość, którą można uzyskać, może być wystarczająca, chociaż ja jestem zdania, że pierścienie te nadają się jedynie do zrobienia z aparatu mega lupy (lub mini mikroskopu). Brak możliwości sterowania przysłoną kompletnie eliminuje ten gadżet do zastosowań innych, niż amatorskie. Jeśli będziecie mieli jednorazową potrzebę zrobienia zdjęć makro – to chyba lepiej za te 35 złotych kupić dobrą butelkę koledze po fachu i pożyczyć od niego obiektyw stworzony do tego celu.

Jeśli poważnie myślicie o zdjęciach makro, a liczycie się z kosztami, to możecie spróbować pierścieni z przeniesieniem automatyki. Można je dostać na Allegro w cenie od 100 do 300 złotych, a możliwość domknięcia przysłony być może zapewni wystarczająco dobre rezultaty. Może ktoś z was już z takich korzystał i podzieli się spostrzeżeniami?

Natomiast jeśli naprawdę poważnie myślicie o zdjęciach makro, to nie pozostaje nic innego, jak odłożyć kasę na 100mm F/2.8 makro. Wedle potrzeb i uznania –  w wersji L lub nie.

W następnym odcinku recenzji kolejny test rodem z Allegro. Tym razem będzie to Gorilla Pod. Aby tego nie przegapić, zapraszam tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, do polubienia mojego bloga na Facebooku.

  • Dla potrzeb tych pierścieni przesłonę można przymknąć zdejmując szkło z korpusu przy wciśniętym podglądzie głębi ostrości. Trochę z tym zachodu, ale przecież to pierścienie za 35zł.

  • Od czasu publikacji tej recenzji też trafiłem na taki patent – i faktycznie, działa.