O tym, że jest Instagram na Windows Phone

24-05-2013

Dzisiaj będzie małe co nieco dla fotokomórkowców, którzy są w posiadaniu telefonów z systemem Windows Phone. Dokładniej rzecz ujmując będzie o tym, że jest Instagram w wersji dla tego systemu… tylko że nie do końca taki, jaki sobie można było wyobrazić.

Jednym z  najczęściej przytaczanych argumentów przeciwko systemowi Windows Phone jest brak kluczowych aplikacji. Od dłuższego czasu to nie do końca prawda (wiele doczekało się już swoich wersji WP), chociaż ja sam nieco tęskniłem za Instagramem. Jakiś czas temu, podczas premiery Lumii 925, ogłoszono, że wraz z telefonem pojawi się nowa aplikacja od twórców Hipstamatica, nazwana Oggl. Ma ona umożliwiać wgrywanie zdjęć do serwisu Instagram za niewielką opłatą miesięczną. Co jednak, jeśli chcielibyśmy swoje zdjęcia publikować już teraz?

Z pomocą przychodzi aplikacja Instagraph, na którą natknąłem się niestety dopiero wczoraj. Obchodzi ona API Instagrama (które nie umożliwia póki co wgrywania zdjęć przez zewnętrzne aplikacje) wykorzystując genialny pomysł. Jak to zwykle bywa z genialnymi pomysłami, jest on też niesamowicie prosty. Aplikacja łączy się z użyciem naszych danych z farmą maszyn z zainstalowanymi systemami Android i iOS, loguje się na nasze konto, a następnie wrzuca zdjęcie do serwisu Instagram. Proste, prawda? I działa.

Miałem wątpliwości co do tego, co się dzieje moim loginem i hasłem. Twórcy aplikacji w „Terms & conditions” zarzekają się, że maszyny nie mają interfejsu użytkownika i nie przebywają w ich okolicy ludzie (chociaż „unattended” nie brzmi zbyt zachęcająco). Wszystkie dane są natomiast natychmiastowo usuwane po wykonaniu zapytania. Cóż, nie brzmi to może szczególnie dobrze, ale póki co działa i nie zauważyłem, żeby coś dziwnego działo się z moim kontem. Co do danych logowania – przy pierwszych próbach połączenia się dostawałem komunikat o braku zgodności hasła i nazwy użytkownika (chociaż wpisywałem dobre), natomiast po zmianie hasła na www.instagram.com wszystko zaczęło działać bez problemu.

Oprócz samej możliwości przesyłania zdjęć aplikacja umożliwia zastosowanie filtrów i korekcji na bazie edytora Aviary (o którym zresztą dowiedziałem się dopiero przy okazji zapoznawania się z Instagraphem). Szczerze mówiąc, filtry są dość słabe i polecam raczej wykorzystanie besnapa lub LazyLens.

Czy jest szansa na to, że aplikacja przestanie działać? Wydaje mi się, że nie. Zasada jej działania polega bowiem na „pożyczeniu” telefonu znajdującego się setki/tysiące mil dalej, więc nie ma tu zbytnio mowy o naruszaniu warunków serwisu Instagram.

Jak ją pobrać? Wykorzystując poniższy kod QR lub link do serwisu Windows Store. Aplikacja kosztuje jedyne 3,49 zł.

Instagraph

PS. Zapraszam do śledzenia mojego profilu. Co prawda większość zdjęć pochodzi z zeszłego roku, ale można się spodziewać nowej fali ;)

AKTUALIZACJA

Pojawił się klient Instagrama na WP8, który podobno nie wykorzystuje serwerów pośrednich. Nazywa się Itsdagram i jest płatny. Nie wiem natomiast jak długo będzie dostępny w markecie, bo coś nie wydaje mi się, żeby był w zupełnej zgodzie z warunkami Instagrama ;)

Instagram